Andrzej „Bigol” Bigolas (ur. 1945); klarnet (cl), saksofon sopranowy (ss), voc

Z jazzem tradycyjnym związany od roku 1962. W tym też roku podjął współpracę z zespołem Harlem Jazz Band. Powołanie do wojska przerywa tę współpracę. W wojsku założył grupę muzyczną, w której grał na saksofonie. Po odbyciu służby w armii znalazł swoje miejsce w grupie big beatowej Warszawscy Kuranci. Koncertował, nagrywał w Polskim Radio, występował na festiwalu w Opolu. Po przeistoczeniu się zespołu w 2+1 opuścił jego szeregi. Wtedy także trębacz Mario Wachowiak zaprosił go do współpracy (1968) z Vistulą River Brass Band. Po trzech latach udanych koncertów odszedł z zespołu (1971). Jednocześnie założył własny zespół Bez Nazwy, z którym po roku pracy (1972) w konkursie o „Złotą Tarkę” został nagrodzony wyróżnieniem. Po zmianie nazwy zespołu na Gold Washboard rozpoczął się czas profesjonalnego grania – wyjazdy do krajów Europy w tym do krajów skandynawskich oraz Kuby.

Brał udział w koncertach klubowych i festiwalach m.in. „Festa do Avante” w Lizbonie. Występował na terenie Szwecji, Norwegii, Danii, Niemiec, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Węgrzech, byłym ZSRR i Czechosłowacji. Grał dla Jana Pawła II w Watykanie.

W 1986 roku opuścił Gold Washboard i założył zespół Bigol Blues Band. Po roku 1989 podjął współpracę z Blues Fellows gdzie grał 10 lat. W 1999 r. założył kolejny swój zespół Five Dixiealender`s. Grał w nim przez 5 lat. Po śmierci trębacza Bohdana Styczyńskiego (2002) zespół zakończył działalność. Od 2007 roku związany jest z zespołem Dixie Warsaw Jazzmen, gdzie gra na klarnecie. Ma na swoim koncie kilka nagrań płytowych oraz innych nośnikach muzyki.

Z Dixie Warsaw Jazzmen nagrał płytę CD „Dixie forever” (2008), płytę DVD „Live” (2009) oraz płytę DVD „Live” Swing Club Warsaw (2010).

Użyj strzałek po prawej do przewijania treści.